Hydroklimet - informační servis

Teplo, chladno, teplo, chladno ...

Jsou období, kdy jsou modely doslova "na vážkách". To, že se výstup od výstupu střídají varianty teplého či chladného (teplotně nadprůměrného či podprůměrného) období například 30 dnů až 3 měsíců, je zajisté běžné. Sezónní předpovědi nejsou zdaleka tak přesné. Nicméně se někdy stává, že se prognózy mění i co se týče předpovědního termínu mnohem kratšího, např. předpovědi na 5 dní nebo na 3 dny.

Někdy se numerické modely nemohou "dohodnout mezi sebou", což je situace kdy předpovídá jeden model na 3. den vrcholící příliv teplého vzduchu, na 4. den razantní ochlazení a od 5. dne opět spíše oteplování, druhý předpovídá na 3. den vrcholící příliv teplého vzduchu, na 4. den jen nepatrné ochlazení a od 5. dne podobné teploty jako na 4. den nebo teploty nepatrně vyšší a třetí model předpovídá na 3. den v části ČR již ochlazování a např. na východě vrcholící příliv teplého vzduchu, od 4. dne předpovídá razantní ochlazení oproti prognózám modelů ostatních. To je věc výpočetní techniky, nyní nastupuje na scénu meteorolog, aby vybral dle svých zkušeností a praxe s přihlédnutím k reálnosti předpovídaných situací tu, kterou považuje za pravděpodobnou či případně aby kombinoval a zvolil "kompromis". Může se jednoduše řečeno "vykašlat" na veškeré modely a zvolit vlastní předpověď dle toho, co uzná za vhodné a reálné.

Někdy se nemohou modely "dohodnout co, kdy jak", což je zas situace, že vesměs všechny hlavní modely v jednom nebo dvou výstupech více méně potvrzují vládnoucí studené proudění a v dalších výstupech naopak teplejší proudění. Jednou slibují změnu v charakteru počasí (ať už se jedná o změnu na chladné nebo na teplé proudění) již za 4 dny, podruhé až např. za 7 dní.

Kdyby zůstalo jen u tvrzení "jedna skupina modelů říká A, druhá B"... Často se stává, že toto pořekadlo je rozšířeno o  "... třetí model říká C, čtvrtý D atp. ..." Často dokáží meteorologům zamotat hlavy a to zejména v případech, kdy ovlivňuje danou oblast frontální rozhraní, často velmi razantně oddělující teplou a studenou vzduchovou hmotu na malém územ, předpověď směru a rychlosti jeho posunu je tak obtížná. Nelehká synoptická situace nastává i při vlivu mohutných tlakových níží na dané území nebo při postupu zvlněné studené fronty či zvlněného rozhraní. Co se týče období, kdy jsou prognózy často velmi nejisté i na kratší dobu dopředu, jedná o předvánoční období. V zimním období jsou prognózy obecně obtížnější, synoptická situace se více mění, dále jarní období přináší často také velkou proměnlivost synoptické situace. V letní období nejvíce zamotají předpovědi konvektivní jevy, jinak nepanují nijak rozporuplné situace, zvláště při letní tlakové výši, kdy jsou předpovědi více spolehlivé. V podzimním čase jsou prognózy naopak nejpřesnější, často se objevují stabilní situace v podobě tlakových výší. Ale počasí dokáže zamotat hlavy v kterémkoli období, v podzimním například detailnější předpovědí při výskytu mlh a nízké oblačnosti.

V současné době se mění situace ohledně vpádu studeného vzduchu na počátku posledního listopadového týdne. Jeden den vypadá prognóza spíše na studený ráz počasí, druhý den zas na teplejší a obecně modely ochlazení oddalují. Poté si čtenáři či posluchači prognóz myslí, že je meteorologové je lákají a dělají si z nich dobrý den. Něco na způsob "těšíte se na zimu, těšíte? už se blíží, blíží, ale ještě nebude, už je zas blízko atp ... V tomto případě by byl nejlepším lékem pro ty, kteří osočují (jakkoli, při jakékoli rozporuplnosti prognóz) meteorology, aby "byli vhozeni do vody a plavali."


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Rychlý přehled - základ

Stručný přehled nejzákladnějších odkazů na meteorologii, klimatologii a hydrologii:

1. Portál ČHMÚ

2. Infomet

3. Avimet (spec. letecká meteorologie)

4. Aerologicé měření - Libuš

5. Wetteronline

6. Wundergroud

7. DWD (meteoslužba Německo)

8. ZAMG (meteoslužba Rakouska

9. IMGW (meteoslužba Polska

10. SHMÚ

11. Vodstvo HPPS ČHMÚ

12. Dílčí povodí: Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře

13. Satelitní snímek - Sat24

14. Satelitní snímky - ČR, Evropa/MSG

15. Satelitní snímky - ČR/MSG

16. Satelitní snímky - svět, Eumetsat

17. Satelitní snímky - svět, Eumetsat

18. Radarová data - ČR,(JSRAD/ČHMÚ) SR

19. Radarová data - DE, PL, FR, ÖS

20. Blesky - ČR, Evropa

21. Webkamery -ČHMÚ, HUMLNet, Hydronet, Šumava

22. Aladin - mapy, meteogramy

23. Wetterzentrale - rozcestník modelů, panel do 192h, panel do 384h, meteogramy EU

24. Wetter3.de - model.mapy

25. Meteociel (modelové mapy)

26. Klimatologické výhledy 1 - CFS

27. Klimatologické výhledy 2 - IRICS

28. Meteoalarm (výstrahy Evropa)

Hydrologická situace v ČR

Setrvalé stavy nebo kolísání způsobené zejména na tocích, kde se nacházej rybníky, které se nyní vypouštějí před výlovy.

Povodňové zprávy můžete sledovat na hlavním webu: Hydrologická situace a předpověď

(21.10.2013)

Ptáme se Vás: Zima 2013/14

Jaká bude zimní sezóna?

Miniaplikace

Od 8.11.2013. Děkujeme za hlasování!

SRÁŽKY V ČR - Aktuálně

Počasí ve Středočeském kraji

In-počasí

Výhled počasí - ČR

In-počasí

NAŠE STRÁNKY, KONTAKTY

Hlavní web Diskuzní fórum Přepracovává se... ... Facebook stránka Náš Twitter Náš Google+ Hlavní kontakt Děkujeme za like, follow či plus a nebo návštěvy a věříme ve Vaší spokojenost. K dispozici budou i nadále rychlé občasné informace na tomto blogu samozřejmě.

DISKUZE O POČASÍ

S chutí do toho! (včetně dotazů)

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA: názory, vzkazy atd...

Návštěvní kniha

DNEŠNÍ DEN

BlueBoard.cz In-počasí Čas Meteo Aktuality

Návštěvy

TOPlist

Celková návštěvnost od 20.3.2012

Denní návštěvnost (00:00 - 23:59h)

Online je zde:

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí